Risteilyohjus iskeytyy videolla asuinalueelle Kiovassa

Asiantuntijan mukaan ohjus ammuttiin ilmeisesti pommikoneesta.
Savupilvi nousi iskun jälkeen talojen keskeltä. www.twitter.com
Savupilvi nousi iskun jälkeen talojen keskeltä. www.twitter.com

Useiden videoiden perusteella Venäjä ampui yhden tai useamman risteilyohjuksen Kiovaan varhain keskiviikkona.

Sosiaalisessa mediassa kiertävillä videoilla (alla) näkyy ohjuksen lentoa kohti kaupunkia, valtava tulipallo kerrostalojen keskellä, kun se iskeytyy kaupunkiin ja savupilvi osuman jälkeen.

Ukrainalaisen Kyiv Independentin mukaan Ukrainan viranomaiset tiedottavat sirpaleiden osuneen aamulla 12-kerroksiseen asuintaloon Kiovan keskustassa. Kahden ihmisen kerrotaan loukkaantuneen ja 37 ihmistä on evakuoitu iskujen jälkeen. Viranomaiset eivät ole vahvistaneet, että kyse oli juuri videoilla kuvatusta ohjusiskusta.

Lontoon King’s Collegen tutkija, sotilasasiantuntija Robert Lee arvioi Twitterissä, että kyseessä oli videoiden perusteella venäläisestä pommikoneesta ammuttu Kh-101-ohjus.

Venäjä on kohdistanut runsaasti iskuja siviilikohteisiin ukrainalaisissa kaupungeissa. Ohjus- ja raketti-iskut, pommitukset ja tykistökeskitykset ovat tuhonneet esimerkiksi sairaaloita ja asuintaloja.

Poimintoja videosisällöistämme

Mainos