Kansan Raamattuseuran Vivamon rippikoululeirillä Lohjalla on todettu koronavirustartunta.
Tartunnan myötä 37 henkilöä rippileirillä olevista nuorista ja sen henkilökunnasta on altistunut koronavirukselle 22.-28.7.2020. Heidät on asetettu karanteeniin ja rippikoulu on keskeytetty.
Kaikki altistuneet henkilöt on tunnistettu. Heitä on useasta kunnasta eri puolilta Suomea. Altistumisesta johtuvia sairastumisia ei ole toistaiseksi tiedossa.
Myös toinen samaan aikaan menossa ollut toinen rippikoululeiri on varatoimenpiteenä keskeytetty.
– Tämä on todella valitettava tilanne, ja nuorten puolesta harmittaa tavattomasti heidän leiriensä keskeytyminen, Vivamon johtaja Terhi Rajala toteaa tiedotteessa.
HUS epidemiologia on antanut ohjeet, että altistunut rippikouluryhmä määrätään karanteeniin, joka kestää 14 vrk altistumispäivästä 28.7.2020 laskien eli 11.8.2020 saakka.
Rippileirien käyttämien tilojen siivous alkaa välittömästi, ja se toteutetaan noudattaen Työterveyslaitoksen ja THL:n antamia siivous- ja desinfiointiohjeita.
– Viranomaisten mukaan tämän siivouksen jälkeen toiminta tiloissa voi jatkua turvallisesti noudattaen voimassa olevia ohjeita, ja voimme jatkaa tapahtumien järjestämistä, Rajala toteaa.