Riikka Purra HS:lle: Edellinen hallitus jätti lähes käsiin hajoavan sote-rakennelman

Valtiovarainministerin mukaan sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso hoitaa kokonaisuutta hyvin.
Lääkäri Turun yliopistollisen keskussairaalan Majakkasairaalassa. LEHTIKUVA / LAURA UKKONEN
Lääkäri Turun yliopistollisen keskussairaalan Majakkasairaalassa. LEHTIKUVA / LAURA UKKONEN

Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) sanoo Helsingin Sanomille, että julkisen talouden säästöt yhdistettynä sote-uudistuksen seurauksiin muodostavat haastavan paketin.

Purra mukaan sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso (ps.) on onnistunut tehtävässään hyvin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Ministeri Juuso hoitaa hyvin tätä äärimmäisen hankalaa kokonaisuutta. Edellisen hallituksen lähes käsiin hajoava sote-rakennelma ja tämän hallituksen suuri julkisen talouden tervehdyttämisohjelma yhdessä ovat haastava paketti, samalla kun sosiaali- ja terveydenhuollon palvelut ovat hyvinvointijärjestelmämme ydintä, Purra sanoo.

Valtiovarainministerin mukaan Petteri Orpon (kok.) hallituksen tapa suhtautua talouden sopeuttamiseen on vastuullinen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Opposition mielestä ratkaisu kaikkeen olisi lisäraha, kuten nytkin reaktioista nähdään, mutta tämä hallitus toimii vastuullisemmin, Purra sanoo.

LUE MYÖS:

SDP:stä ihmetellään: Ministeri yllättyi oman ministeriönsä leikkauksista

Mainos