Verkkouutiset

Riikka Purra. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Riikka Purra esittää sosiaaliturvan rajaamista vain kansalaisille

Perussuomalaisten puheenjohtaja kutsuu tätä ainoaksi vaihtoehdoksi.

Sosiaaliturvan pitäisi perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purran mukaan koskea vain Suomen kansalaisia.

– Meidän mielestämme on oikeudenmukaista, että suomalainen sosiaalipolitiikka on tarkoitettu suomalaisille, Purra kirjoittaa Facebookissa.

– Yksikään muu puolue ei ole valmis edes harkitsemaan suomalaisen sosiaaliturvan muuttamista kansalaisuusperustaiseksi. Itse en näe muuta vaihtoehtoa. Tämä vaatisi perustuslain muutoksen eli kyseessä ei ole kevyt lainsäädännöllinen muutos, hän jatkaa.

Purra perustelee linjaustaan maahanmuutolla. Hänen mukaansa ”näin avoin ja ei-valikoiva maahanmuuttopolitiikka” ja hyvinvointiyhteiskunta eivät voi toteutua kestävästi samaan aikaan.

Twitterissä Purra kirjoitti hieman pehmeämmin sosiaaliturvan muuttamisesta ”kansalaisperusteiseen suuntaan (EU huomioiden)”.

Uusimmat
MAINOS