Ravintoloitsija kysyy: Olenko valtion vihollinen?

Henri Alénin mukaan ministerien puheet vaikuttavat talouskriisistä kärsivien yrittäjien toimintaedellytyksiin.

Tunnettu keittiömestari ja ravintolayrittäjä Henri Alén hämmästelee ravintola-alan kohtelua koronakriisissä.

– On siinä jotain väärän tuntuista, kun ministeri toteaa, että älkää menkö ravintolaan, ja samalla tuijotat tammikuun tuloslaskemaa, joka osoittaa 10 000 tappiota. Olenko valtion vihollinen, Henri Alén kysyy Twitterissä.

Tuoreiden tilastojen mukaan majoitus- ja ravitsemusalan liikevaihto on laskenut jyrkästi pandemian ja sen seurauksena asetettujen rajoitusten vuoksi. Alan liikevaihto putosi joulukuun lukujen valossa lähes 50 prosenttia vuodentakaiseen verrattuna.

Moni yrittäjä on ihmetellyt tilannetta, jossa esimerkiksi asiakasmäärän ylärajaa on vaihdeltu nopealla aikataululla. Alén huomauttaa valtiovallan viimeaikaisen kommentoinnin vaikuttaneen suoraan yritysten toimintaedellytyksiin.

LUE MYÖS:
Majoitus- ja ravitsemusalan liikevaihto syöksyssä (VU 15.2.2020)

Mainos