”Ravintolat ovat pahimpia tautipesäkkeitä”

SDP:n kansanedustajan mukaan epidemiaa ei ole vielä selätetty.

Sosialidemokraattien kansanedustaja Kim Berg arvioi, että  ravintoloiden osittainen avaaminen ei varmastikaan ole niille taloudellisesti kannattavaa. Hän pitää tilannetta vaikeana.

– On kuitenkin hyvä muistaa, että epidemiaa ei ole vielä selätetty. Tästä syystä ravintoloiden rajoitukseton avaaminen saattaisi herkästi johtaa virus-epidemian uuteen hallitsemattomaan nousuun, Berg sanoo mielipidekirjoituksessaan Ilkka-Pohjalaisessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Vaikka nyt joissakin maakunnissa onkin hyvä tilanne tartuntojen suhteen, saattaisi ravintoloiden avaaminen hänen mukaansa muuttaa tartuntatilanteen toiseen suuntaan hyvinkin nopeasti.

– Valitettavasti juuri ravintolat ovat olleet epidemian alkuvaiheessa pahimpia tautipesäkkeitä, joista epidemia on levinnyt nopeasti.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Bergin mukaan ei olisi myöskään oikein, että sosiaali- ja terveysalan työehtoja muuttavat valmiuslain asetukset pidettäisiin varmuuden vuoksi voimassa, jotta ravintolat voitaisiin avata.

– Tämä lisäkulma asiaan osoittaa, että kokonaistilannetta täytyy tarkasti punnita päätöksiä tehdessä.

 

Mainos - muuta luettavaa
Mainos