Raportti varoitti väärästä tiedosta – ”Kannattaa huomioida Suomessakin”

Kansanedustaja muistuttaa teknologian ymmärryksen ja sopivan kriittisyyden tärkeydestä informaatioajassa.
Tekoäly mahdollistaa entistä aidompien disinformaatiokampanjoiden leviämisen. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Tekoäly mahdollistaa entistä aidompien disinformaatiokampanjoiden leviämisen. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Kansanedustaja Jarno Limnéll (kok.) muistuttaa mis- ja disinformaation uhkasta demokratialle ja yhteiskunnalliselle vakaudelle. Limnéll viittaa Maailman talousfoorumin tuoreeseen Globaalit riskit -raporttiin.

– Ehkä hieman yllättäenkin vaikuttavuudeltaan vakavimmaksi uhkaksi lähivuosille arvioidaan olevan mis- ja disinformaatio. Eli väärä ja harhaanjohtava tieto, jonka luomisessa ja levittämisessä kehittyvällä tekoälyllä on keskeinen merkitys. Tämä kannattaa myös Suomessa huomioida, edustaja kirjoittaa Uuden Suomen blogissa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Uhkien keskiössä on tänä vuonna useissa maissa järjestettävät vaalit sekä kiihtyvä teknologinen kehitys.

– Kyse on videoiden, kuvien ja äänen syväväärennösten lisäksi siitä, miten ChatGPT:n kaltaiset tekoäly-chatbotit mahdollistavat vääränlaisen sisällön luomisen ja levittämisen sekä ihmisryhmien manipuloimisen tavalla, johon ei erityistaitoja tarvita.

Limnéll muistuttaa, että yhä aidomman tunteinen dis- ja misinformaatiolla voidaan murentaa demokratiaa sekä polarisoida yhteiskuntaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Väärennettyä tietoa voidaan myös käyttää kyseenalaistamaan vaaleilla valittujen hallitusten legitiimiyttä ja vaalien rehellisyyttä, mikä tarkoittaa, että demokratian toimivuus voi heiketä ja siten myös murentaa yhteiskunnan koheesiota.

Lisäksi edustajan mukaan vaarana ovat erilaiset kyberhyökkäykset, joissa voidaan myös hyödyntää tekoälyä.

– Sivistys, teknologian kehityksen ymmärrys sekä sopiva kriittisyys kaikkea tietoa kohtaan on parasta informaatioajan puolustusta. Tähän osallistuu meistä jokainen, Limnéll toteaa.

Mainos