Rakennusteollisuus RT ennakoi syksyn suhdannekatsauksessaan, että rakentaminen pysyy vielä ensi vuodenkin miinuksella.
Talonrakennustöitä arvioidaan aloitettavan kuluvana vuonna yhteensä 31 miljoonan kuutiometrin edestä eli 6 prosenttia vähemmän kuin edellisvuonna. Taso on alempi kuin vuoden 2009 taantumassa. Ensi vuoden aloitusmäärien odotetaan pysyvän suurin piirtein ennallaan.
– Uudisrakentamisen aloitukset ovat vajonneet edellisen taantuman pohjalukemiin. Erotuksena on se, että vuoden 2009 pudotus oli äkillinen, kun taas nyt on luisuttu alaspäin vähitellen. Lisäksi tällä kertaa kerrostaloasuntojen aloitukset ovat pysyneet kohtuullisella tasolla, kun taas liike- ja toimistorakentamiseen on tullut isompi lovi, Rakennusteollisuus RT:n hallituksen puheenjohtaja Lauri Kivekäs kuvailee.
Kokonaisuutena näin alhaisella tasolla on viimeksi oltu suuren laman jälkimainingeissa vuonna 1998.
Valtiolta odotetaan vetoapua
Uusien asuntojen aloitukset supistuvat 27 000:een tänä vuonna, sillä vapaarahoitteinen asuntokysyntä on kärsinyt talousepävarmuuksista.
Omakotitalojen aloitusten ennakoidaan supistuvan 8 500:een, joka on poikkeuksellisen vähän.
Ensi vuonna Rakennusteollisuus ei odota suuria muutoksia asuntojen aloitusmääriin. Asuntorakentajat ovat ainakin tällä hetkellä melko luottavaisia ensi vuoden omistusasuntotuotannon suhteen.
Valtion tukema asuntotuotanto yltänee 7 000 asuntoon tänä vuonna. Hallituksen kehys- ja budjettiriihessä päätettiin maaliskuussa lisätoimista, joilla normaalien vuokra-asuntojen tuotantoa pyritään lisäämään. Huhtikuusta 2013 alkaen voimassa ovat olleet muun muassa käynnistysavustukset Helsingin seudulle sekä omavastuukoron lasku yhteen prosenttiin.
– Ratkaisevassa roolissa ensi vuonna on uuden, 20 vuoden korkotukimallin käyttöönotto, jonka valmistelu on parhaillaan käynnissä. Jotta malli todella saisi hankkeita liikkeelle, sen pitää tarjota vuokra-asuntoja omistaville ja rakennuttaville tahoille riittävän vahvoja kannustimia, Rakennusteollisuus RT:n toimitusjohtaja Tarmo Pipatti sanoo.
Infrarakentaminen vähenee entisestään
Liike- ja toimistorakennusten aloitukset putosivat vuoden alkupuoliskolla peräti 45 prosenttia viimevuotisesta. Rakennusteollisuus kuitenkin arvioi, että toimitilarakentamisen pohja on saavutettu, vaikka talouden epävarmuus pitää investoinnit edelleen alhaisina.
Liikerakentamisessa myönteinen lupakehitys voi ennakoida lievää piristymistä. Hankkeita on paljon vireillä, mutta niiden aloitukset ovat jääneet toistaiseksi toteutumatta. Toimistorakentamista ylläpitää uusien, tehokkaiden tilojen kysyntä ja omaperustainen tuotanto. Teollisuusrakentaminen supistuu, mutta varastorakentaminen kasvaa.
Talonrakentamisen pohjatöiden väheneminen painaa myös infrarakentamista selvästi miinukselle. Myöskään uusia väylähankkeita ei ole juuri lähtenyt liikkeelle. Lähinnä Länsimetron ja Kehäradan suuret ratahankkeet ovat pitäneet volyymiä yllä. Maa- ja vesirakennusinvestoinnit ovat edellisen kerran olleet näin vähäisiä vuonna 1996.
Rakennusinvestoinnit vähenivät 4 prosenttia viime vuonna, ja tänä vuonna alamäki on jatkunut lähes samansuuruisena. Vain asuinrakennusinvestoinnit pysyivät ennallaan tammi-kesäkuussa, mutta asuinrakennustenkin lupakehitys oli heikkoa. Toimitilainvestoinnit ovat edelleen supistuneet kymmenyksen.
Rakennustoiminnan työllisten määrä on pysynyt ennallaan vaikka tuotantomäärät ovat supistuneet. Toisaalta alan työttömyys on samanaikaisesti lisääntynyt. Tänä vuonna alan arvioidaan työllistävän vain hieman vähemmän henkilöitä kuin viime vuonna.