Useissa maakunnissa naisten määrä on romahtanut lyhyessä ajassa, Yle kertoo. Esimerkiksi Kainuun ja Etelä-Savon 15–44-vuotiaiden naisten määrä on vähentynyt kolmanneksella tällä vuosisadalla.
– Muutos on ollut todella raju lyhyessä ajassa, johtava asiantuntija Timo Aro aluekehittämisen konsulttitoimisto MDI:stä arvioi Ylen haastattelussa.
Synnytysikäisten naisten määrä on kasvanut ainoastaan Uudellamaalla ja Pirkanmaalla. Myös yliopistokaupungit, kuten Jyväskylä, Oulu ja Turku ovat saaneet runsaasti lisää 15-44-vuotiaita naisia.
Nuoret ovat aina olleet innokkaita muuttajia. Uutena ilmiönä on tullut se, että nykyään nuoret eivät palaa enää takaisin kotiseudulleen.
Aro sanoo Ylelle, että ilmiöön olisi vihdoin herättävä.
– Tähän ei ole herätty. Suomeen sopii yksi ajatus kerrallaan, oli se sitten kaupungistuminen tai syntyvyyden väheneminen ja synnytystalkoot. Nuorten naisten ja myös nuorten miesten muuttoaaltoon olisi syytä viimein herätä.
Nuorten naisten raju väheneminen ei kosketa pelkästään muuttotappiokuntia. Esimerkiksi Hämeenlinna ja Lahti ovat saaneet tuhansia uusia asukkaita 2000-luvulla, mutta nuorten naisten määrä kaupungeissa on silti vähentynyt.
– Ellei mitään tehdä, tilanne vaikeutuu edelleen tulevaisuudessa. Iso kysymys on maahanmuutto. On vaikeaa löytää muuta tasoittavaa mekanismia pitkällä aikavälillä kuin syntyvyyden ja maahanmuuton lisääntyminen, Aro sanoo.