Kainuun rajavartiosto muistuttaa marjastajia, että rajavyöhykkeellä liikkuminen on luvanvaraista.
– Hyvä marjakausi on tuonut rajan läheisyyteen runsaasti kulkijoita. Välillä henkilöt ovat erehtyneet rajavyöhykkeelle, jolla liikkuminen on aina luvanvaraista. Kainuun rajavartiosto tiedottaa, ettei rajavyöhykkeellä ole muita alueita enemmän, tai suurempia marjoja, Kainuun rajavartiosto toteaa Twitter-tilillään.
Kainuun rajavartiosto tehosti rajavyöhykesäännösten noudattamisen valvontaa 17.–19.7.2020 Kainuussa ja Koillismaalla. Valvontaa suoritettiin niin partioinnin, teknisen valvonnan kuin ilmavalvonnan keinoin.
Valvonnassa todettiin ihmisiä olevan runsaasti liikkeellä erityisesti Suomussalmen Hossan ja Raatteen alueilla.
Kuhmon ja Kuusamon rajanläheisellä alueella todettiin myös olevan marjastajia hieman normaalia enemmän liikkeellä.
Valvonnassa ei havaittu rajavyöhykesäännösten rikkomuksia eikä muutoinkaan rikollista toimintaa.
Hyvä marjakausi on tuonut rajan läheisyyteen runsaasti kulkijoita. Välillä henkilöt ovat erehtyneet rajavyöhykkeelle, jolla liikkuminen on aina luvanvaraista. Kainuun rajavartiosto tiedottaa, ettei rajavyöhykkeellä ole muita alueita enemmän, tai suurempia marjoja. #rajavyöhyke pic.twitter.com/UR1LqQgGZZ
— Kainuun Raja (@KainuunRaja) July 27, 2020
Rajavalvontatyön yksi erityispiirre on erilaiset kohtaamiset luonnon kanssa. Tällä kertaa oli vuorossa villisikalauma. #rajavalvonta #rajakoira #rajavartiolaitos #kaakkoisraja #työtäluonnossa pic.twitter.com/MuEGDst835
— Kaakkois-Suomen raja (@kaakkoisraja) July 27, 2020