Rahoitusalaa kaivataan yhä kilpailukykysopimukseen

Tuomas Aarto toivoo rahoitusalan palaavan neuvotteluihin.

​Rahoitusalalla ei ole päästy vielä sopuun kilpailukykysopimukseen liittymisestä. Finanssialan sopimusneuvotteluista vastaava varatoimitusjohtaja Tuomas Aarto Paltasta toivoo, että työntekijäpuoli palaa vielä neuvotteluihin.

Aarto sanoo myös toivovansa, että neuvottelupöydältä poistetaan vaatimus päätöksistä liittyen lisäeläkejärjestelmään, joka ei hänen mukaansa lainkaan kuulu sopimukseen.

– Työnantajan vahva tavoite on edelleen, että rahoitusala saadaan mukaan keskitettyyn ratkaisuun. Olisi harmittavaa, jos koko ala jäisi ulos sopimukseen kuulumattoman asian takia. Kiky-sopimukseen sisältyvä tavoite vuosityöajan pidentämiseksi 24 tunnilla tukisi finanssialan tavoitetta saada joustoja työaikoihin ja lisätä asiakaspalveluaikoja, Aarto toteaa finanssialan tiedotteessa.

Mainos