Ranskalaistutkijat ovat tutkineet Gaddafin ja Sarkozyn yhteyksiä jo kuukausien ajan.
Nyt tutkijoiden huomio on kiinnittynyt entiseen sisäministeriin ja valtioneuvoston kansliapäällikköön Claude Guéantiin, joka oli Presidentti Sarkozyn yksi läheisimmistä työtovereista.
Rikostutkijat löysivät helmikuussa viitteitä epäilyttävistä käteismaksuista ja puolen miljoonan euron tilisiirrosta tehtyään kotietsinnän Guéantin Pariisissa sijaitsevassa asunnossa.
Asiasta kertoo Le Canard Enchaîné -lehti.
Löydettyjen todisteiden mukaan 500 000 euron tilisiirto tehtiin vuonna 2008 Malesialaiselta tililtä Guéantin tilille. Entinen sisäministeri oli pöyristynyt syytteistä, joiden mukaan hän olisi ollut osallisena laittomassa rahanpesuoperaatiossa.
Guéantin mukaan 500 000 euron tulot ovat peräisin kahdesta maalauksesta, jotka hän myi asianajajaystävälleen. Maalaukset on tehnyt taidemaalari Andries van Eertvelt.
Ranskalaiset taide-ekspertit kuitenkin epäilevät, että maalaukset olisivat arvoltaan 500 000 euroa. Huutokauppapaikka Artpricen mukaan kyseessä olevan taidemaalarin töiden keskimääräinen kauppa-arvo on viimeisen kymmenen vuoden aikana ollut korkeintaan 140 000 euroa.