Britanniassa suunnitellaan uusille kuskeille kieltoa ajaa yöaikaan, kertoo BBC. Uudistuksen tavoitteena olisi liikenneturvallisuuden parantaminen.
Liikenneministeriön mukaan suunnitteilla on asteittainen lupajärjestelmä, jossa aloittelevien kuskien ajoa rajattaisiin. Suunnitelma perustuu tietoon, että yksi viidestä kuljettajasta on osallisena kolariin vuoden sisällä ajokortin suorittamisesta.
Liikenneministeriö ei kerro tietoa siitä, kuinka pitkään kielto ajaa yöaikaan olisi voimassa ajokortin suorittamisen jälkeen.
Liikenneturvallisuusministeri Michael Ellisin mukaan järjestelmä voisi auttaa nuoria kuljettajia ajamaan turvallisemmin ja vähentää liikenneonnettomuuksissa kuolleiden ja loukkaantuneiden määrää.
Asteittainen ajolupajärjestelmä on olemassa esimerkiksi joissain osissa Yhdysvaltoja. Iso-Britanniassa suunnitelmat ovat tähän asti kaatuneet siihen, että järjestelmän on pelätty rajoittavan nuorten mahdollisuuksia hankkia koulutusta ja työtä.
Britannian nykyisen lainsäädännön mukaan uusi kuljettaja menettää ajolupansa, jos hän kerää kuusi rangaistuspistettä kahden ensimmäisen vuoden aikana.