”Vladimir Putinin Ukrainaa vastaan käymän sodan tavoitteena on Ukrainan, Valko-Venäjän ja muissa maissa olevien venäjänkielisten alueiden annektointi. Putinin tarkoituksena on perustaa jonkinlainen geopoliittinen unioni, venäläinen maailma. Tähän kuuluvien itsenäisten maiden suvereniteetti hävitettäisiin tai sitä rajoitettaisiin”, sanoo Venäjän presidentti Vladimir Putinin entinen neuvonantaja Andrei Illarionov Kasparov.ru-lehden julkaisemassa artikkelissa.
Illarionov sanoo Window on Eurasia -sivuston mukaan, että ”Ukrainan sota loppuu vasta, kun Putin ja muut Venäjän johtajat eivät enää kiistä Ukrainan ja muiden venäläisväestöä omaavien valtioiden itsenäisyyttä, suvereniteettia ja asemaa itsenäisinä valtioina”.
”Sota loppuu vasta, kun Moskova tunnustaa Ukrainan kansalaisten oikeuden määritellä oman ulkopoliittisen ja taloudellisen suuntauksensa nyt ja tulevaisuudessa.”
Andrei Illarionovin mukaan Venäjän pitää lopettaa kaikki aggressiiviset toimet Ukrainaa vastaan. Tämä tarkoittaa myös kielellistä aggressiota, joka ilmenee Venäjän virallisissa kannanotoissa ja valtiovetoisen median uutisoinnissa.
”Ukrainan sota jatkuu ja leviää muihin maihin, kunnes Venäjä lopettaa kielellisen ja sotilaallisen aggression.”