Kuvan ambulanssi ei liity Raaseporin onnettomuuteen. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Puolustusvoimien kuorma-auto onnettomuudessa, useita loukkaantunut

Varusmiehiä kuljettanut ajoneuvo ajautui ojaan Raaseporissa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Varusmiehiä kuljettanut Puolustusvoimien kuorma-auto ajautui sunnuntaina ojaan Raaseporin Perniöntiellä, poliisi tiedottaa. Onnettomuudessa oli osallisena 13 henkilöä. Hätäkeskus sai ilmoituksen onnettomuudesta kello 12.45. Onnettomuudessa mukana olleet varusmiehet palvelevat Rannikkoprikaatissa.

Yksi varusmiehistä loukkaantui onnettomuudessa vakavammin, mutta hänellä ei poliisin mukaan ole hengenvaaraa. Muilla loukkaantuneilla varusmiehistä  on eriasteisia lieviä vammoja, joita tarkistetaan sairaalassa.

Poliisi epäilee kuljettajaa alustavasti liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja vammantuottamuksesta. Tutkinnanjohtaja tiedottaa tapahtuneesta tarvittaessa lisää maanantaina.

Uutista päivitetty kello 15.09. 

Uutista päivitetty poliisin uusilla tiedoilla varusmiesten vammoista, joukko-osastosta sekä kuljettajan alustavasta rikosepäilystä. 

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)