Puolustusvoimat vaatii Yleisradiolta oikaisua

Puolustusvoimat on tehnyt oikaisuvaatimuksen koskien Yleisradion uutisointia Suomi-Venäjä kaksoiskansalaisten kohtelusta Puolustusvoimissa.
Mainos - sisältö jatkuu alla

Puolustusvoimat katsoo, että Yleisradio on vahingoittanut Puolustusvoimien mainetta virheellisellä ja harhaanjohtavalla uutisoinnilla.

Puolustusvoimat kertoo noudattavansa toiminnassaan voimassa olevia lakeja. Puolustusvoimat toteaa tiedotteessaan, ettei se erottele varusmiehiä tai henkilökuntaa kielen, uskonnon, kansalaisuuden, rodun, sukupuolen tai mielipiteen perusteella.

Mainos - sisältö jatkuu alla

”Mikäli puolustusvoimissa joku henkilö olisi antanut tämän kaltaisen ohjeen, hän on ylittänyt toimivaltuutensa. Tässä tapauksessa asia selvitetään”, Puolustusvoimien tiedotteessa todetaan.

Mainos