Puolustusministeri Niinistö: Suomessa ammutaan takaisin, jos tätä maata yritetään vallata

Jussi Niinistön mukaan Simo Häyhässä yhdistyivät suomalaisen sotilaan parhaat ominaisuudet.

Puolustusministeriön tiedotteen mukaan ministeri Jussi Niinistö (ps.) esitti tervehdyksen reserviläisurheiluliiton tarkka-ammunnan SM-kilpailuissa. Helsingin Santahaminassa pidettyjä kilpailuja kutsutaan myös Häyhä 2016 -kilpailuksi.

Niinistö sanoi talvisodan merkityksen meille suomalaisille olevan suuri. Nuoren kansakunnan taistelu elämästä ja kuolemasta vaikutti hänen mukaansa vahvasti kansalliseen identiteettiimme ja yhdisti itsenäisyytemme alun yhteiskunnallisten vastakkainasettelujen jakaman kansan.

”Yksi talvisodan tunnetuimmista taistelijoista ja sen hengen ilmentymistä on tarkka-ampuja Simo Häyhä, jonka mukaan tämä tarkka-ammunnan suomenmestaruuskilpailu on nimetty”, Jussi Niinistö sanoi.

Hänen mukaansa Simo Häyhässä yhdistyivät suomalaisen sotilaan parhaat ominaisuudet: kyky liikkua maastossa ja lukea sitä, fyysinen ja psyykkinen kestävyys, oveluus sekä erinomainen ampumataito.

”Näitä ominaisuuksia mitataan myös tässä kilpailussa. Tällä kilpailulla osaltamme viestitämme maailmalle, että Suomessa asuu maanpuolustustahtoinen kansa ja että Suomessa ammutaan takaisin, jos tätä maata yritetään vallata”, Niinistö totesi puheessaan.

Mainos