Puheloinen varoitti liittämästä sotilaallista turvallisuutta arktiseen alueeseen

Sotilaallisen turvallisuuden kysymyksiä ei puolustusvoimain komentajan, kenraali Ari Puheloisen mielestä pidä liittää arktiseen alueeseen.

Arktisen neuvoston kahdeksan jäsenmaan puolustusvoimien komentajat ovat kokoontuneet kahdesti keskustelemaan alueesta. Kehityksen tulisi heidän mielestään suuntautua kohti laajanevaa yhteistyötä.

– Olemme kaikki yksimielisiä siitä, että sotilaallisen turvallisuuden kysymyksiä ei pitäisi liittää arktiseen alueeseen, Puheloinen sanoi maanantaina maanpuolustuskurssiin avajaisissa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Puheloinen ehdottaakin arktisen alueen kokonaisvaltaista lähestymistä, jossa kansainväliset ja kansalliset toimijat työskentelevät koordinoidusti yhteiseen päämäärään tähdäten. Hän näkee sotilaallisen suorituskyvyn arktisella alueella ensisijaisesti muiden viranomaisten tukena kuten etsintä- ja pelastuspalveluissa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Alueen maiden asevoimien käytössä tulisi olla yhteinen tilannekuva laivaliikenteestä. Se tukisi sotilaallisen suorituskyvyn käyttämistä etsintä- ja pelastuspalvelussa muiden viranomaisten tukena, Puheloinen sanoi.

Hän muistutti myös, että kehitys arktisella alueella vaikuttaa taloudellisesti ja poliittisesti ympäristöömme. Pohjois-Euroopan ja Itämeren alueen sotilaallisen tilanteen kehitys taas liittyy Euroopan kokonaisuuteen.

– Suomen lähialueen maat kiinnittävät edelleen huomiota sotilaallisen suorituskyvyn ylläpitoon, eikä mikään niistä näytä asettavan sen tarvetta kyseenalaiseksi. Siksi Suomen puolustusta koskevien päätösten tulee olla viileästi ja hyvin harkittuja niin, että niissä otetaan huomioon ympäristön tilanne ja päätösten pitkä ajallinen vaikuttavuus, Puheloinen sanoi.

Mainos