MTK kaatuneesta tehdashankkeesta MT:lle: Tällaisille on maailmalla ottajia

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi Finnpulpin purkuhakemuksen.
Havainnekuva Kuopioon kaavaillusta Finnpulpin biotuotetehtaasta. LEHTIKUVA/FINNPULP
Havainnekuva Kuopioon kaavaillusta Finnpulpin biotuotetehtaasta. LEHTIKUVA/FINNPULP

Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila harmittelee Maaseudun Tulevaisuudessa KHO:n päätökseen, joka pysäyttää tehdashankkeen.

Finnpulpin alkuperäisessä tehdashankkeessa tavoitteena oli tuottaa havusellua 1,2 miljoonaa tonnia vuodessa ja puuta olisi käytetty 6,7 miljoonaa kuutiota. Kustannusarvio oli 1,6 miljardia euroa.

– Tämä on valtava takaisku koko Suomen taloudelle ja ilmastonmuutoksen hillinnälle, Marttila sanoo.

– Johtopäätös korkeimman hallinto-oikeuden (KHO) hylkäävästä päätöksestä Finnpulpin purkuhakemukseen on, että hakemuksen mukainen kilpailukykyinen tehdashanke Kuopioon on loppuun käsitelty, toteaa puolestaan Finnpulpin toimitusjohtaja Martti Fredrikson MT:lle.

Marttilan mukaan näyttää siltä, että uusille paikoille ei voida enää isoja tehtaita rakentaa.

– Aika tulee näyttämään tilanteen, mutta epävarmuus kasvaa ja investoijien mielenkiinto Suomeen heikkenee.

MTK:n puheenjohtajan mukaan ”tällaisille tehtaille on maailmalla valtavasti ottajia, biotuotteita ahmitaan ja niille on tuottajia”.

Finnpulp sai ympäristöluvan hakemisen jälkeen useilta paikkakunnilta Suomesta ja ulkomailta tarjouksia tehtaan isäntäpaikaksi.

EDIT klo 11.28: Korvattu sana valitus sanalla purkuhakemus.

Mainos