Ville Tavion mukaan oikeusministeriön alainen yhdenvertaisuusvaltuutettu on etsinyt keväällä pidettyjen kuntavaalien ehdokkaiden Internet-kirjoituksista vihapuhetta tietokonealgoritmin avulla.
Tavion mielestä yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminta on kyseenalaista sekä viranomaisen toimenkuvan että sananvapauden kannalta.
– Rikosten valvonta kuuluu poliisille, hän sanoo.
Tavio huomauttaa, että kun yhdenvertaisuusvaltuutetun virka perustettiin, tehtäviksi mainittiin lähinnä syrjinnän uhrien auttaminen sekä suositusten, neuvojen ja selvitysten laatiminen.
– Tosiasiassa kuntavaaliehdokkailla ei ollut aavistustakaan, että heidän kampanjointiaan tarkkailtiin viranomaisvoimin tietokoneohjelmalla, Tavio sanoo.
– Demokratiassa äänestäjät arvioivat vaalikirjoitusten laatua ja sisältöä. Yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei ole olemassa tätä varten, Tavio toteaa.