PS:n Putkonen: Mikael Pentikäisen yletön ahneus murskasi yrittäjien haaveet

Perussuomalaisten työmies Matti Putkonen teilaa värikkäin sanankääntein Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäisen.

Matti Putkonen totesi lauantaina Lapualla, että Suomen Yrittäjät ovat vuosikymmeniä vaatineet jäsenistölleen samoja työehtosopimusten joustoja kuin järjestäytyneillä yrittäjillä.

– Tavoitetta on vastustanut tähän saakka raivokkaasti koko järjestäytynyt kenttä, niin työnantajat kuin työntekijätkin. Nykyhallitus sai oikeus- ja työministeri Jari Lindströmin (ps.) johdolla vihdoin murrettua järjestäytyneen kentän vastuksen. Suomen Yrittäjien tavoite oli toteutumassa. Valitettavasti Suomen Yrittäjien uunituoreen toimitusjohtajan Mikael Pentikäisen halu ahnehtia jäsenistölleen erioikeuksia, yhdistettynä uskomattomaan poliittiseen pelaamiseen, murskasi lopulta yrittäjien vuosikymmenten haaveet, rökittää Putkonen.

Hän toteaa, että kaikille yllättäen Suomen Yrittäjät hylkäsivät hallituksen valmiin esityksen.

– Suomen Yrittäjien ratkaisun myötä paikallinen sopiminen ei etene järjestäytymättömiin eli työnantajaliittoihin kuulumattomiin yrityksiin. Yksi keskeisimmistä Juha Sipilän (kesk.) hallituksen työelämän uudistamista koskevista hallitusohjelman tavoitteista kariutui.

Hänen mielestään Suomen Yrittäjien jäsenyritysten olisi oman etunsa vuoksi aloitettava määrätietoinen projekti, jolla voidaan varmistaa mahdollisuus päästä samalle viivalle järjestäytyneen kentän kanssa.

– Vain näin varmistetaan yhdenvertainen kilpailuasema kaikille suomalaisille yrityksille. Työehtosopimusten yleissitovuus varmistaa työrauhan ja sen, että mikään yritys ei voi hakea kilpailuetua palkkojen dumppauksella. Siksi kaikki yritykset työehtosopimusten yleissitovuudenmurtamisesta ovat edesvastuuttomia.

Putkosen mukaan tältä osin valtiovarainministerin ja kokoomuksen puheenjohtajan Petteri Orpon on syytä viestiä puolueelleen, ettei voi olla yhtä aikaa hallituksessa ja oppositiossa. Nykyinen hallitus ei tule heikentämään tai murtamaan yleissitovuutta.

– Sen takaa hallitusohjelma ja perussuomalaiset, jotka toimivat hallituksessa suomalaisen sopimisjärjestelmän puolustajina ja luottamusmiehinä.

Putkosen mukaan paikallisen sopimuksen paketilla olisi täysmääräisesti toteutuessaan mahdollista toteuttaa eri työmarkkinaosapuolten vuosikymmenten tavoitteet.

– Samalla vahvistetaan merkittävästi sopimusjärjestelmää ja luodaan erinomaiset edellytykset tuottavuuden nostamiselle ja kilpailukyvyn kohentumiselle sekä sitä kautta merkittävälle työllisyyden kohentamiselle, sanoi Putkonen.

Mainos