PS:n kansanedustaja: Rallit ovat fossiilitalouden näyteikkuna

Jussi Wihonen teki kirjallisen kysymyksen Yleisradion ohjelmatarjonnasta.

Perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Wihonen kysyy ”miten hallitus aikoo toimia, jotta kansalaisilta kerättyjen YLE-verotulojen käyttö ei ole ristiriidassa hallituksen omien ohjelmajulistusten kanssa ilmastonmuutoksen vastaisessa taistelussa?”.

Kirjallisessa kysymyksessään kansanedustaja esittelee Yleisradion lakisääteisiä tehtäviä ja toisaalta kuluja.

Jussi Wihonen. LEHTIKUVA / HANDOUT / YLE

– Onko Yleisradion kannattavaa käyttää valtavia summia esitysoikeuksiin, jotka eivät täysin kuulu sen tehtäviin ja voivat olla ristiriidassa muun yhteiskunnallisen ohjauksen kanssa? Esimerkiksi viime vuonna Yleisradio hankki rallin MM-sarjan esitysoikeudet tiettävästi kahdeksi vuodeksi, kysymyksessä todetaan.

– Samaan aikaan tämä hallitus on julistanut toimivansa johtavana esimerkkinä maailmanlaajuisessa ilmastonmuutostaistelussa. Miten tähän julistukseen sopii se, että verorahoilla Suomen kansalle näytetään tätä todellista fossiilitalouden näyteikkunaa?

– MM-sarjan ralliautoja lennätetään lentokoneilla ympäri maailmaa, YLE:n toimittajat ja kuvaajat lentävät perässä, ja sitten tätä kaikkea näytetään suomalaisille veronmaksajille. Eikö hallituksen tulisi toiminnallaan ja ohjauksellaan vähintäänkin varmistaa, että tällainen jätetään kaupallisten kanavien tehtäväksi?, Wihonen kysyy.

Mainos