– Perussuomalaiset odottavat hallitukselta aidosti tehokkaita toimia työllisyyden parantamiseksi. Perussuomalaiset tarjoavat yhteistyön kättä suomalaisen työn ja yrittäjyyden kannalta tärkeiden uudistusten tekemiseen. Me tiedämme, että erimielisyyksistä huolimatta, eduskunnan työssä täytyy puhaltaa yhteen hiileen, perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio totesi eduskunnassa tiistaina.
Tavio piti perussuomalaisten ryhmäpuheen valtiopäivien avajaiskeskustelussa. Hän totesi puolueensa odottavan hallitukselta toimintaa.
– Julkisten menojen paisuminen, tuhlailun politiikka ja valtionvelan kasvattaminen ovat mahdoton yhtälö tilanteessa, jossa tehokkaita työllisyystoimia ei ole näköpiirissä, Ville Tavio sanoi.
– Velkaa otetaan aina vain lisää, valtion omaisuutta myydään ja verotusta kiristetään. Suunta on erittäin huolestuttava, hän jatkoi.