Eduskunnan syyskauden ykkösagenda tulee perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavion mukaan olemaan EU:n uusi tukipaketti, joka läpi mennessään muuttaisi koko EU:n entistä selkeämmin liittovaltioksi ja tulonsiirtounioniksi.
– Suomalainen veronmaksaja ollaan laittamassa omilla korkeilla veroillaan rahoittamaan muiden maiden matalamman verotuksen. Tämä tulee estää, hän sanoi puolueensa eduskuntaryhmän kesäkokouksessa.
Tavio arvosteli, että hallitus on unohtanut suomalaisille tärkeät asiat, kuten vanhustenhoidon tai koulutuksen, kun EU lähti ajamaan saksalaisten ja ranskalaisten pankkien etua.
– Vielä viime keväänä, hallituspuolueet puhuivat no-bail-out – säännön puolesta, jossa jokainen valtio vastaa omista veloistaan. Nyt kesällä ääni kellossa muuttui, kun Sanna Marin (sd.) kävi häviämässä yli kuusi miljardia euroa suomalaisten veronmaksajien rahaa Brysselissä, Tavio sanoi.
– Meidän perussuomalaisten tärkein tehtävä on alkavalla istuntokaudella kaataa EU:n tukipaketti ja estää käynnistynyt Sammon ryöstö, hän jatkoi.
Tavion mielestä SDP on unohtanut työväen vihervasemmistolaisen ideologian edessä. Hänen mukaansa SDP on Sanna Marinin myötä vasemmistolaisempi kuin koskaan.
– Se näkyy muun muassa viime aikojen intona jakaa yhteistä kakkua. Jonkun pitäisi vain yhteinen kakku ensin leipoa, mutta ainakin SDP on ehtinyt jo jakaa sen moneen kertaan. Vasemmisto lupaa äänestäjille kuuta taivaalta, mutta todellisuudessa käy kuin vappusataselle.
– Tarvitaan taloudellinen ryhtiliike. Kuoliaaksi verottaminen ja valtiontalouden tuhoaminen on lopetettava. Tarvitaan aatteellinen ryhtiliike. Vihervasemmistolainen moraaliposeeraus ja identiteettipolitiikka eivät saa määrittää, miten Suomessa toimitaan. Meidän on puolustettava demokratiaa, sananvapautta ja oikeusvaltiota, Tavio paalutti.