– Viime vaalikaudella sote-ratkaisuksi esillä olleet maakuntia suuremmat jättikuntayhtymät olivat epäluonnollisia, epädemokraattisia, vastoin kuntalaisten itsehallintoa ja lopulta myös perustuslain vastaisia. Toivottavasti kukaan ei haikaile sen paremmin kuntaliitosten kuin noiden järkyttävien jättikuntayhtymienkään perään, kun nyt meillä on vihdoin käsissämme perusratkaisu, joka ei sisällä mitään noista edellä mainitsemistani epäkohdista, perussuomalaisten ryhmäpuheenvuoron pitänyt kansanedustaja Vesa-Matti Saarakkala sanoi eduskunnan lähetekeskustelussa hallituksen esityksestä maakuntien perustamista ja sosiaali- ja terveydenhuollon järjestämisen uudistusta koskevaksi lainsäädännöksi.
Hänen mukaansa peruspalveluiden yhdenvertainen järjestäminen edellyttää vähintään nykyisten maakuntien kokoisia alueita.
– Nykyiset maakunnat ovat kuntien jälkeen monelle suomalaiselle myös alueita, joihin heidän omat identiteettinsä kiinnittyvät luonnollisesti. Minä ainakin olen vahvasti eteläpohjalainen, vaikka edustankin täällä eduskunnassa vaalipiirini myötä kolmen eri maakunnan asukkaita, Saarakkala sanoi.
Saarakkalan mukaan vaaran paikat sote-uudistuksessa liittyvät valinnanvapausmalliin, joka tulee eduskunnan käsiteltäväksi vasta myöhemmin keväällä.
– Perussuomalaisten mielestä olisi sääli, jos näin hyvä hallintomalli kaatuisi ongelmiin valinnanvapaushaaveiden muotoilemisessa lakipykäliksi – aikataulurajoitteista puhumattakaan.
Saarakkalan mielestä kansanvalta ottaa sote-uudistuksen myötä ”jättiläismäisen harppauksen eteenpäin”.
– Voidaan puhua suorastaan vallankumouksellisesta ratkaisusta, ja tässä tapauksessa vallankumous on positiivinen asia.
Hänen mielestään ”nyt on viimeinen hetki pelastaa demokratia”.
– Perussuomalaiset antaa nyt ja tässä tukensa tälle suurenmoiselle uudistukselle, Saarakkala totesi.