Protestit mannaa taksipalvelulle – ”käyttäjämäärä noussut 850 prosenttia”

Lontoon laajat protestit ovat olleet hyvää mainosta taksisovellus Uberille.

Lontoolaiset ammattikuljettajat ovat osoittaneet laajasti mieltään Uberia vastaan.

Keskiviikkona jopa 12 000 autoilijaa osallistui hitaasti liikkuneeseen mielenosoitusajeluun, joka tukki kaupungin keskustan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Torstaina Uberia vastaan osoitettiin mieltä Berliinissä. Aiemmin muun muassa Pariisin, Milanon ja Madridin taksikuskit ovat järjestäneet mielenosoituksia Uberista.

Protestit vaikuttavat kuitenkin tekevän hyvää kyytipalvelulle.

”Uusien käyttäjien rekisteröitymiset ovat kasvaneet 850 prosenttia viime viikosta. Tulokset ovat selviä, Lontoo haluaa Uberin”, yhtiön Britannian johtaja Jo Bertram sanoi Independent-lehdelle keskiviikkona.

Asiantuntijan mukaan protestit ovat Uberille loistavaa markkinointia.

”Mielenosoittajat potkaisivat omaan maaliin. Uber on nyt kaikkien huulilla. Monet, jotka eivät ennen olleet kuulleetkaan Uberista, tietävät nyt, mikä se on”, Cass Business Schoolin organisaatiokäyttäytymisen professori Andre Spicer sanoi Christian Science Monitorille.

Hänen mukaansa Uberin kaltaisilla uutta teknologiaa markkinoivilla yrityksillä on kaksi ongelmaa. Näkyvyys ja sen selittäminen, kuinka uutuus toimii.

Poimintoja videosisällöistämme

”Toimittajat, ja jopa mielenosoituksien johtajat, puhuvat nyt sovelluksesta uutisissa ja selittävät, kuinka se toimii. Tämä antaa sille 1000 prosenttia enemmän uskottavuutta kuin se, että yritys tekisi sen itse”, Spicer analysoi.

Uber on älypuhelinsovellus, jolla käyttäjä voi seurata palveluun kuuluvia autoja ja varata sellaisen itselleen. Uberissa toimivat autot eivät tavallisesti seuraa taksialan säännöksiä. Kyydistä laskutetaan puhelimen GPS-tiedon perusteella.

Monien ammattiautoilijoiden mielestä Uber vääristää kilpailua.

Uberin kerrotaan suunnittelevan rantautumista Suomeenkin.

Hallitusneuvos Irja Vesanen-Nikitin liikenne- ja viestintäministeriöstä totesi keskiviikkona MTV:n uutisille, että kyytipalvelun käyttöönotto olisi periaatteessa mahdollista, mutta tökkäisi Suomen jähmeisiin taksikäytäntöihin.

”Ensinnäkin ammattimaista taksiliikennöintiä saavat harjoittaa vain ne, joilla on siihen lupa”, Vesanen-Nikitin totesi.

Hänen mukaansa kuka tahansa ei voisi edelleenkään ryhtyä taksikuskiksi Uberin kautta ilman taksilupaa.

”Toisaalta – jos tavallinen autoilija käyttäisi Uberia ja perisi kyydistä hinnan, voitaisiin toiminnan katsoa myös olevan kimppakyyditsemistä”, Vesanen-Nikitin pohti.

Mainos