Professorin mukaan tieteen toisinajattelijat saavat poikkeuksellisen paljon tilaa

Videoiden käyttö voimistaa disinformaation leviämistä, professori Juhani Knuuti sanoo.
Koronatestausta. LEHTIKUVA / AFP Jack Taylor
Koronatestausta. LEHTIKUVA / AFP Jack Taylor

Lääketieteen tohtori, professori Juhani Knuuti toteaa videoiden käytön tiedon lähteenä yleistyneen koronapandemian aikana.

Tämän hän katsoo voimistaneen disinformaation leviämistä ja mahdollistaneen poikkeuksellisen suuren näkyvyyden ”tieteen toisinajattelijoille”. Heillä hän tarkoittaa ”yksittäisiä henkilöitä, tutkijoita tai asiantuntijoita, jotka jakavat valitsevan tutkimustiedon vastaista informaatiota”.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tällaisia esimerkkejä ovat väitteet klorokiinin, ivermektiinin tai vaikkapa suurten D- tai C-vitamiininannosten tehosta koronainfektion estossa ja hoidossa. Koska nämä toisinajattelijat esiintyvät tieteentekijän tai lääkärin roolissa, on videon katselijan vaikea erottaa, milloin on kysymys luotettavasta tiedosta ja milloin silkasta disinformaatiosta, Juhani Knuuti kirjoittaa Turun Sanomien blogissaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Videoissa on professorin mukaan lisäksi disinformaation leviämistä voimistavia ominaisuuksia.

– Videoissa puhuu oikea ihminen, joka viestii vakuuttavan ja tunteikkaan oloisesti. Väitteitä ei ole helppo tarkista, sillä lähteitä ei tarvitse tuoda esiin kattavasti. Lisäksi kriittiset asiantuntijat eivät yksinkertaisesti ehdi tai jaksa koluta netin videoita läpi ja nostaa esiin niissä esitettyjä perusteettomia väitteitä.

Juhani Knuutin mukaan tieto kannattaa hakea ajankohtaisten, kiistanalaisten asioiden selvittämisessä tieteellisistä julkaisuista, joissa lähteet ja alkuperäisen datan voi tarkistaa.

Mainos