Professori Ylelle: Kolme yllättävää keinoa hidastaa ilmastonmuutosta

Jyri Seppälän mukaan omalla vapaa-ajan käyttäytymisellä on hyvin suuri merkitys hiilijalanjäljessä.

Kulutus- ja elämäntapamuutosten lisäksi sijoitustoiminta ja päästöjen hyvittäminen voivat olla yhä useamman tavallisen kuluttajan ympäristötekoja, toteaa Suomen ympäristökeskuksen kestävän kulutuksen ja tuotannon keskuksen johtaja, professori Jyri Seppälä Yle Uutisille.

Arjen ilmastotekoja ovat lihansyönnin vähentäminen, polkupyörän tai julkisen liikenteen suosiminen ja asuinhuoneiston lämpötilan alentaminen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Professori Seppälä listaa kolme vähemmän tuttua keinoa ilmastonmuutoksen hidastamiseksi.

1. Sijoittaminen

Seppälän mukaan esimerkkikohteena sijoittamiselle voisi olla uusiutuvan energian tuotanto.

– Tavallinen ihminen voi löytää sijoituskohteita vertaamalla, millä tavalla eri yritykset esimerkiksi vuosikertomuksissaan ottavat ympäristöasiat huomioon.

Seppälä mainitsee mahdolliseksi sijoituskohteeksi myös cleantech-yritykset. Niiden liikeideaan kuuluu kielteisten ympäristövaikutusten ehkäisy tai vähentäminen sekä luonnonvarojen kestävän käytön edistäminen.

2. Päästöjen hyvittäminen

Poimintoja videosisällöistämme

Päästöjen hyvittäminen tarkoittaa sitä, että ihminen maksaa aiheuttamistaan ilmastopäästöistä.

– Suomalaisessa yhteiskunnassa elävä ihminen ei pysty päästöttömyyteen omin voimin. Päästöjä syntyy, joten voi ajatella kompensoivansa loput, Seppälä sanoo.

Tutuinta päästöjen hyvittämistä ovat todennäköisesti matkailijoiden lentokompensaatiot. Lennon aiheuttamat päästöt voi laskea ja maksaa verkosta löytyvillä lukuisilla laskureilla.

3. Äänestäminen

Professori Seppälä korostaa äänestämisen merkitystä. Hänestä ehdokkailta pitäisi vaatia julki ympäristönäkemyksiä ja vastauksia siihen, mitä he aikovat ympäristöasioissa tehdä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Jos lehdistö ja muut seuraisivat vaaleja, valitut ehdokkaat panostaisivat ympäristöasioiden edistämiseen innokkaammin.

Seppälän mielestä ilmastokysymykset eivät saisi olla marginaaliasioita.

– Tässä ei pitäisi olla puoluerajoja, vaan tämän pitäisi olla kaikkien asia, hän sanoo.

Mainos