Turun yliopiston virusopin professori Ilkka Julkunen kertoo Ilta-Sanomissa Suomessa tehdystä, vielä julkaisemattomasta tutkimuksesta. Siinä analysoitiin 180 koronarokotettua.
Professorin mukaan nykyiset rokotteet purevat aikaisempien viruskantojen lisäksi yhtä hyvin brittivarianttiin.
Etelä-Afrikan variantissa ja Brasilian/Japanin variantissa hänen mukaansa rokotteen aikaansaama immuunisuoja on selvästi heikompi, ”mutta kyllä immuunisuojaa on”.
Suomalaistutkimuksessa 90 prosenttia rokotetuista tuotti kahden rokoteannoksen jälkeen vasta-aineita Etelä-Afrikan varianttia vastaan. Vasta-ainetaso oli kuitenkin vain yksi viidesosa siitä, mitä se on brittivarianttia vastaan.
– Brittivariantti ei ole erityisen huolestuttava rokotteen ja aiemmin saadun taudin tuoman immuunisuojan kannalta, Ilkka Julkunen sanoo IS:lle.
– Useimmilla voidaan mitata niin sanottuja neutraloivia vasta-aineita myös tätä Etelä-Afrikan varianttia vastaan.