Sakaramiina ja telamiina elokuussa 1996. LEHTIKUVA/MATTI BJÖRKMAN

Prikaatikenraali IS:lle: Miinakauhu rajoittaa vastustajaa

Panu Tuomisen mukaan puolustusvoimilla on kyky alkaa tuottamaan yksinkertaisia miinoja välittömästi.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Puolustusvoimien pääesikunnan koulutuspäällikkö, prikaatikenraali Manu Tuominen kertoo Ilta-Sanomille, että Puolustusvoimissa koulutus tulee muuttumaan, mikäli eduskunta päättää irtaantua Ottawan miinasopimuksesta.

Koulutuksellinen uudistus ei ole Tuomisen mukaan merkittävän suuri.

– En pidä dramaattisena muutoksena koulutuksen sisältöä. Jalkaväkimiinat kyetään kouluttamaan varusmiehille esimerkiksi ammuntojen yhteydessä rastikoulutuksella. Jos nykyään koulutamme kirveen ja sahan käyttöä, niin siinä voi jatkossa olla miina-asennus yhtenä rastikoulutuksena, Tuominen toteaa IS:lle.

Jalkaväkimiinojen palauttamisen vaikutus on suurempi kuitenkin strategisella tasolla. Tuomisen mukaan jo nyt tiettyjen alueiden käyttöä taistelussa voidaan vaikeuttaa esimerkiksi viuhka- tai panssarimiinoilla.

Yhtenä strategisena elementtinä on miinojen psykologinen vaikutus.

– Se strateginen lisä on se varovaisuus, jonka vastustaja tietää, että siellä voi olla miinoja. Ennen vanhaan puhuttiin miinakauhusta. Jos miinakauhu tulee, se rajoittaa vastustajan liikettä.

– Sotilas liikkuu paljon varovaisemmin, jos se tietää, että jollakin alueella on miinoja, Tuominen sanoo Ilta-Sanomille.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)