Tasavallan presidentti Sauli Niinistö on ilmoittanut Puolustusvoimain lippujuhlan päivänä kenraalikunnan ylennyksistä. Ylennykset tehtiin puolustusministeri Jussi Niinistön (sin.) esityksestä.
Maavoimien komentaja, kenraalimajuri Petri Hulkko ylennettiin korkeimpaan arvoon eli kenraaliluutnantiksi, prikaatikenraali Jari Kallio kenraalimajuriksi, eversti Rami Saari prikaatikenraaliksi ja insinööriprikaatikenraali Kari Renko insinöörikenraalimajuriksi.
Hulkko on toiminut Maavoimien komentajana viime vuodesta lähtien. Hän on palvellut aiemmin muun muassa esikunnan operaatiopäällikkönä, esikuntapäällikkönä ja Utin jääkärirykmentin komentajana.
Maavoimien operaatiopäällikkönä toimiva Kallio on palvellut aiemmin Karjalan prikaatin komentajana, KFOR-operaatiossa Kosovossa ja tasavallan presidentin adjutanttina.
Porin prikaatin komentajana palveleva Saari on määrätty Maavoimien operaatiopäälliköksi heinäkuun alusta lähtien. Aiemmin Pääesikunnan sotavarustepäällikkönä toiminut Renko palvelee tällä hetkellä logistiikkalaitoksen apulaisjohtajana.
Myös tuhansien muiden suomalaisten sotilasarvo nousee lippujuhlan päivänä.
Lippu nousee pääesikunnassa. Hyvää lippujuhlapäivää! pic.twitter.com/4ODxJtXClh
— Jarmo Lindberg (@CharlesLindberg) June 4, 2018
Hyvää lippujuhlan päivää Rovajärveltä #pohjoinen18-harjoituksesta. #maavoimat #puolustusvoimat #lippujuhla pic.twitter.com/CuPhkSPEqV
— Maavoimat (@Maavoimat) June 4, 2018