Presidentti kehottaa äänestämään omistautujia

Sauli Niinistön mielestä ihmiset voisivat omistautua asialleen nykyistä vahvemmin.

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö on antanut Iltalehdelle haastattelun Varsovan-vierailullaan. Puolivälissä olevaa toimikauttaan arvioiva presidentti sanoo ehdottomasti ”ikävintä ja surullisinta” olleen Ukrainan kriisin ja sen seuraamukset.

Presidentin mukaan Suomessa tulkittiin taannoin väärin, kun hänen väitettiin halunneen vaientaa ulkopoliittista keskustelua.

– Totesin joulukuussa, että minä haluaisin esittää sellaista herrasmiessopimusta, että jos voidaan keskustella aiheesta, onko Suomelle jotain hyötyä siitä, jos turvallisuuspolitiikassa vallitsisi mahdollisimman paljon yhteisiä näkökulmia, Niinistö toteaa.

Hänen mukaansa oli virhe kirjata edelliseen hallitusohjelmaan Nato-jäsenyyden hakukielto. Niinistön mukaan Nato-ovea ei ole jatkossa syytä sulkea.

– Keskustelimme Mäntyniemessä (puoluejohtajien kanssa) myös siitä, ja tässäkin asiassa vallitsi yksimielisyys. Tämä oli keskustelun sisältö, ja jos siitä ei olisi vallinnut yksimielisyyttä, en olisi pahoittanut asiasta mieltäni, presidentti toteaa.

Tämän vuoksi presidentti pitääkin erikoisena, että jotkut tahot pitävät häntä ulkopoliittisen keskustelun jarruttajana.

– Asianosaiset (puoluejohtajat) halusivat itse panna rajat keskustelulle. Ja ne rajat – kuten nähdään – ovat kuitenkin aika laajat.

Poimintoja videosisällöistämme

Presidentti Sauli Niinistön mukaan luvut Suomen talouden sopeutustarpeesta ovat ”suhteellisen selvää matematiikkaa”, eikä hän siksi lähde lukuja mielellään arvioimaan.

– Jos vaje on jotain, niin se on sitä, eikä se puhumalla muuksi muutu. Ja jos kasvua ei ole, ei se muuksi muutu, ja sen vuoksi en lähde näistä paljon kinailemaan.

Hän haluaa kiinnittää huomiota siihen, millä tavoin suomalaiset omistautuvat työlleen tai miten poliitikot omistautuvat valtion asioiden hoitamiseen.

Presidentin mukaan sekä poliitikot että tavalliset ihmiset voisivat omistautua asialleen nykyistä vahvemmin.

– Omistautuminen on inhimillinen ominaisuus, se on omistautumista asialleen, työlleenkin, eikä se tarkoita sitä, että olisi uhraamassa kaikkensa töittensä eteen. Mutta minusta tuntuu, että asennepuolella voi olla tässä paljon tehtävää. Ja tarkoitan myös valtion johtamista. Omistautuminen on valtion johtamisen keskeinen elementti, että ottaa sen omaksensa, Sauli Niinistö toteaa.

– Omistakaa äänenne omistautujille, hän kehottaa äänestäjiä.

Mainos