Tasavallan presidentti Sauli Niinistö jakoi twitterissä vappupäivänä illansuussa tästä löytyvän Helsingin Sanomain kolumnin Kun some on täynnä tolloja, yksi piirros auttaa.
Kolumnissa Helsingin yliopiston viestinnän professori Anu Kantola kertoo psykologien kokeista, jotka kertovat, miten ihmiset muodostavat heimoja ja ryhmiä. Ihminen arvioi jatkuvasti, millaisia muut ovat suhteessa itseensä. Ehkä yli puolet kaikista keskusteluistamme arvioi toisten ominaisuuksia.
– Muiden suuri merkitys tuli esiin kokeessa, jossa koehenkilön piti päättää, paljonko antaa vapaaehtoisesti rahaa maitolasillisesta. Kokeessa rahalippaan vierelle seinälle ripustettiin piirretty kuva silmistä. Ihmiset, jotka tekivät testin piirretyn silmäparin katseen alla, maksoivat kaksi kertaa enemmän kuin ne, joilla ei ollut keinotekoista silmäparia seinällä, Anu Kantola kirjoittaa.
Kantolan mukaan tutkimuksia lukemalla ei enää ihmettele, miksi sosiaalinen media näyttää kärjistävän mielipiteitä ja kuumentavan tunteita.
– Somessa tulee automaattisesti tehtyä samaa kuin juoruillessa: skannataan, kuka on kanssani samanlainen ja kuka ei. Ihmiset alkavat muodostaa mielessään ryhmiä ja antaa niille moraalisia latauksia.
Heimoutuminen on automaattista ja sitä kannattaa yrittää myös vastustaa, jotta ei ajautuisi vääriin päätelmiin vastustajista tai puoltajista.
– Jos somen tietotulva alkaa rasittaa ja ne kaikki vastapuolen tollot ottavat rajusti päähän, voi pysähtyä ja miettiä, ovatko taistelut ihan todellisia. Somessa omaa oloa voi myös helpottaa yksinkertaisella keinolla. Jos piirtää silmäparin paperille ja ripustaa sen seinälle tietokoneen viereen, omat näkemykset lieventyvät eivätkä taistelut luultavasti kiihdy niin ankariksi, Anu Kantola neuvoo.
Presidentti Sauli Niinistö vaikutti vaikuttuneen neuvosta.
– Siis silmät tietokoneen päälle! Luepa tämä, Sauli Niinistö kehotti twitterissä kolumnin jakaen.
Siis silmät tietokoneen päälle! Luepa tämä: https://t.co/OT3qNSOImL
— Sauli Niinistö (@niinisto) May 1, 2018