Positiivinen luottorekisteri olisi paras ylivelkaantumista vastaan, arvioidaan Nordeasta KL:lle

Nordean kiinnitysluottopankin toimitusjohtajan Tom Millerin mukaan lainakatto ei ole vaikuttanut merkittävästi myönnettyihin asuntoluottoihin, kertoo Kauppalehti.

Viime vuoden heinäkuussa voimaan tulleen lain mukaan asuntolaina voi olla enintään 90 prosenttia lainaan 
annettavien vakuuksien käyvästä 
arvosta. Ensiasunnon kohdalla osuus on enintään 95 prosenttia.

Tom Millerin mukaan iso muutos aiheuttaa aina reaktion kuluttajissa, ja oman asunnon hankintaan voi tulla pieniä hidastuksia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tätä näkyi jonkin verran viime vuonna. Lähtökohtaisesti asia on kuitenkin ymmärretty aika hyvin, Miller kertoo Kauppalehdelle.

Millerin mielestä 
lainakatto ei ole paras keino pelättyyn ylivelkaantumisongelmaan. Vaikka asiakkaalla on velvoite kertoa muissa luottolaitoksissa olevien velkojen määrä, asiasta ei voi saada täyttä varmuutta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Velkaantumisongelmaa ei pitäisi eristää asuntolainaan, vaikka se on yleensä suurin yksittäinen velkaerä. Siinä on kuitenkin vakuus takana, hän muistuttaa.

Paras lääke olisi hänen mielestään positiivinen luottorekisteri, jossa olisivat mukana kaikki luottolaitokset.

Finanssivalvonta kertoo huomenna tiistaina, mitä kokemuksia lainakatosta on saatu.

Mainos