Giuseppe Grillo kirjoittaa avoimessa kirjeessään Italian poliisin päällikölle, puolisotilaallisen poliisin karabinieerien komentajalle sekä maan asevoimien pääesikunnan päällikölle, ja kehottaa heitä lopettamaan poliitikkojen suojelun eli jättämään heidät mahdollisten terrori-iskujen ja murhayritysten armoille.
– Pyydän teitä: älkää enää suojelko tätä poliittista luokkaa, joka on ajanut Italian hajoamistilaan. Älkää kuljettako heitä enää panssaroitujen autojen saattueissa … älkääkä seisoko vahdissa heidän palatsiensa edessä, jotka ovat tahrattu korruptiolla ja kunniattomuudella, Grillo kirjoittaa.
Hän pyytää niin ikään poliisivoimia veljeilemään mielenosoittajien kanssa, koska Italian kansa on heidän puolellaan.
– Seuraavissa mielenosoituksissa käskekää joukkojanne ottamaan kypärät pois ja liittymään mielenosoittajiin. Se olisi merkki rauhanomaisesta vallankumouksesta ja Italian muuttuisi, hän runoilee.
Grillo viittaa useisiin viimeaikaisiin mielenosoituksiin, joissa poliisi ja väkivaltaiset mielenosoittajat ovat ottaneet yhteen.
Italian poliisivoimien ammattiliitto SIAP:n vastaus tuli nopeasti. Liiton pääsihteeri totesi, että poliisivoimat eivät ole politiikan teon käsikassara. SIAP:n mukaan poliisivoimien tehtävä on puolustaa Italiaa, kansalaisvapauksia, maan instituutioita ja niiden vapailla ja demokraattisilla vaaleilla valittuja edustajia.
Asiasta kertoivat muun muassa yleisradioyhtiö RAI ja sanomalehti Corriere della Sera.