”Poliitikkojen ei ole hyvä istua kolmella tasolla päättäjänä”

Kansanedustaja Pia Kauma ei ole ehdolla aluevaaleissa.
Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen aluevaltuuston kokous. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA
Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen aluevaltuuston kokous. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Monet kansanedustajat yhä pohtivat ehdolle lähtemistä hyvinvointialueiden vaaleihin ja kuntavaaleihin. Useat ovat toimineet kansanedustajan tehtävän ohessa sekä kuntavaltuutettuina että aluevaltuutettuina.

Kansanedustaja Pia Kauma (kok.) on päätöksensä tehnyt.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– En ole ehdolla aluevaaleissa. Poliitikkojen ei ole hyvä istua kolmella tasolla päättäjänä, hän kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.

Kauma on jakanut valtio-opin emeritusprofessori Heikki Paloheimon Helsingin Sanomissa julkaistun kirjoituksen. Siinä Paloheimo esittää, että poliitikkojen kolmoisedustus pitäisi kieltää. Näin ajattelevat myös kansalaiset. Uutissuomalaisen kyselyssä yli 60 prosenttia suomalaisista kieltäisi poliitikkojen kolmoisroolit.

– Kun eduskunnan työmäärä on kasvanut, kunnanvaltuustossa toimivien kansanedustajien poissaolot kunnan- ja kaupunginvaltuustojen kokouksista ovat lisääntyneet. Myös aluevaltuustojen kokouksista kansanedustajat ovat keskimääräistä useammin poissa, Paloheimo kirjoittaa.

Kauma arvioi, että puolueet tuskin innostuvat siitä, että samanaikainen jäsenyys eduskunnassa, aluevaltuustossa ja kunnanvaltuustossa kiellettäisiin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Puolueet tuskin tulevat kieltämään sitä lailla, koska vaalimme ovat niin henkilökeskeisiä, ja ääniharavia tarvitaan. Siksi kansanedustajien itse on tehtävä päätös.

LUE MYÖS:
Jatkoa valtuustossa hakeva Li Andersson oli poissa kaikista syksyn kokouksista

Mainos - muuta luettavaa
Mainos