Poliisiylijohtaja esittää TS:ssa poliisille vapaaehtoisia apuvoimia leikkausten vastapainoksi

Poliisiylijohtaja Seppo Kolehmainen olisi Lännen Median mukaan valmis harkitsemaan vapaaehtoisten käyttöä poliisin apuna kriisitilanteissa.

Seppo Kolehmainen kutsuisi muun muassa Turun Sanomissa ilmestyneessä jutussa apuvoimia varautumispoliiseiksi. Hänen mukaansa maailmalla tällaisista malleista on hyviä kokemuksia. Esimerkiksi Virossa poliisilla on apunaan vapaaehtoisjärjestelmä.

– Heillä on tarkat lakiin perustuvat oikeudet ja velvollisuudet. Mutta tämä ei missään nimessä korvaisi ammattipoliisia, vaan olisi järjestelmää täydentävä mahdollisuus, poliisiylijohtaja sanoo TS:lle.

Kolehmainen on huolissaan poliisin heikkenevistä resursseista ja lisäisi erityisesti kyberrikostorjunnan ja nettitiedustelun osaamista.

– Parin kuukauden takainen Rautatientorin kuolemaan johtanut pahoinpitely oli mielestäni alkusoitto sille, mihin tämä kehitys johtaa, jos poliisin resursseja leikataan vuoteen 2020 niin jyrkästi kuin on suunniteltu, poliisiylijohtaja toteaa.

Hänen mukaansa poliiseja ei ole tällä hetkellä riittävästi seuraamaan jokaista yleisötapahtumaa.

Mainos