Poliisit harjoittelevat työtaistelutoimia

Suomen Poliisijärjestöjen Liitto toivoo, että valtiosektorilla päästään neuvotteluteitse kaikkia tyydyttävään sopimusratkaisuun.

– Samalla kuitenkin harjoitamme työtaisteluvalmiuttamme, jotta olemme tarvittaessa valmiit myös painostustoimiin, sanoo SPJL:n puheenjohtaja Jonne Rinne.

SPJL osallistuu valtion virka- ja työehtosopimusneuvotteluihin Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö JUKO:n kautta. Valtion sopimusneuvottelut alkoivat 20.marraskuuta, jolloin palkansaajapuolen pääsopijajärjestöt irtisanoivat voimassa olevan sopimuksen.

Sopimuksen päättyessä 31. tammikuuta päättyy myös työrauhavelvoite ja Rinteen mukaan työtaisteluvalmiutta hiotaan siltä varalta, että hyväksyttävää neuvottelutulosta ei saavuteta ilman painostustoimia.

SPJL harjoittelee valtakunnallista työtaisteluvalmiuttaan kaikkien yhdentoista aluetoimikunnan alueella perjantaina 1. joulukuuta. Harjoitukseen osallistuvat sekä paikalliset että valtakunnalliset yhdistykset, liiton hallitus ja toimisto. Myös JUKO:n valtiosektorin keskuslakkotoimikunnan edustajat osallistuvat harjoitukseen tarkkailijoina.

Rinteen mukaan harjoituksella ei ole vaikutusta hätäkeskuspuheluiden välittämiseen, poliisin hälytystehtävien hoitamiseen, rikostutkintaan, lupapalveluihin tai oikeushallinnon toimintoihin.

Mainos