Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Arto Satonen kirjoittaa Facebookissa poliisin toiminnan turvaamisesta.
– Näissä vaaleissa on puhuttu aika vähän sisäisestä turvallisuudesta. Poliisin toimintaedellytysten turvaaminen on kuitenkin hyvin tärkeä asia, Satonen toteaa.
– Poliisin pitää näkyä katukuvassa, rikoksien selvittämiseen on oltava resursseja, ennaltaehkäisevää työ on tärkeää ja poliisikoulutuksen laatu pitää turvata, hän jatkaa.
Satonen kantaa huolta poliisin mahdollisuuksista selvittää sille ilmoitetut rikokset. Hän ei hyväksy, että esimerkiksi jotkut omaisuusrikoksista tehdyt ilmoitukset jätettäisiin automaattisesti selvittämättä.
Kokoomusryhmyrin mukaan poliisi on jo kuluneella vaalikaudella tehnyt oman osuutensa tarvituista säästöistä.
– Poliisin toiminta on hyvin pitkälti riippuvainen henkilöstön määrästä, mikä edellyttää riittävää rahoitusta. Lainsäädännöllä voidaan kuitenkin vaikuttaa siihen, että poliisilla on mahdollisuus kohdistaa resurssit tarkoituksenmukaisella tavalla.