Poliisi valvoi viikonloppuna tehostetusti ajonopeuksia ja erityisesti nuorten liikennekäyttäytymistä.
Poliisi määräsi koko maassa 657 sakkoa ja 893 liikennevirhemaksua. Näiden joukossa alle 25-vuotiaat olivat ikäryhmänä vahvasti edustettuina. Heistä 154 henkilöä sai liikennevirhemaksun, joka on 17 prosenttia kokonaisliikennevirhemaksuista. Sakkoja ylinopeudesta sai 151 nuorta, joka on 23 prosenttia kokonaissakoista.
Ylinopeussakon saaneista 30 nuorelta lähti ajokortti vakavan piittaamattomuuden seurauksena. Lisäksi 12 nuorta epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Viisi nuorta sai ajokiellon muusta kuin ajonopeuksista.
– Ajonopeus on merkittävä riskitekijä kuolemaan johtaneissa liikenneonnettomuuksissa. Nopeuden kasvaessa riskit erilaisiin onnettomuuteen johtaviin virheisiin kasvavat. Myös onnettomuuden seuraukset ovat tällöin yleensä vakavammat, poliisin tiedotteessa muistutetaan.