Lontoon terrori-iskun jälkeen poliisi on pidättänyt 12 henkilöä epäiltyinä osallisuudesta iskuun. Pidätykset suoritettiin Itä-Lontoossa.
Mark Rowley Metropolitan-poliisista kertoo brittilehti The Guardianille, että tutkinnassa on edistytty. Tutkinnassa keskityttiin Rowleyn mukaan kolmen tapahtumapaikalla ammutun epäillyn tunnistamiseen ja sen varmistamiseen, ettei paikalla ollut muita teosta epäiltäviä henkilöitä.
– Työskentelemme saadaksemme enemmän tietoa heistä, heidän yhteyksistään ja siitä, auttoiko tai tukiko heitä joku muu.
Rowleyn mukaan tutkinnassa on vielä paljon tehtävää ja poliisit tekevät töitä asioiden selvittämiseksi. Tähän mennessä on selvinnyt muun muassa se, että iskussa käytetty auto, valkoinen Renault, oli yhden epäillyn vuokraama.
Britannian yleisradioyhtiö BBC:n mukaan yhden epäillyn naapurit tunnistivat tekijän. Naapureiden mukaan henkilö oli asunut asunnossaan noin kolme vuotta. He kertovat myös, että epäilty oli naimisissa ja että tällä oli kolme lasta.