”Poliisi lupasi vaikeuksia” – jo toinen festivaali peruttiin viime hetkellä Moskovassa, suomalaisyhtye mukana

Ukrainalaisten esiintyjien mukanaolo oli ilmeisesti liikaa venäläisviranomaisille.

Musiikkialan Billboard-julkaisu kertoo Moskovassa viikonvaihteessa peruutetusta Raw Fest -festivaalista. Kaksipäiväinen punktapahtuma peruutettiin vain muutamaa tuntia ennen kuin sen oli määrä alkaa.

Järjestäjät ilmoittivat sittemmin poistetussa viestissään, että ”vietimme koko päivän viranomaisten kanssa ja he antoivat meille monia syitä joiden vuoksi festivaalin ei pitäisi alkaa. Viranomaiset lupasivat meille (ja yleisölle) kaikenlaisia vaikeuksia”.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Moskovan syyttäjäviranomainen lähetti järjestäjille myös virallisen varoituksen. Sen mukaan ””tilanne voi johtaa rasismiin ja ideologiseen vihaan pohjaavien ääriainesten joukkotoimiin ja vastustukseen yleistä järjestystä ylläpitäviin poliiseihin”.

Tiettävästi viranomaisia raivostutti kahden ukrainalaisyhtyeen, Kingpinin ja Bluesbreakerin, osallistuminen. Suomalaisen Forseen-yhtyeen oli myös määrä esiintyä.

Viikko aiemmin Moskovassa peruttiin juuri ennen alkamista elektronisen musiikin festivaali Outline. Sinne odotettiin 12 000 tulijaa ja järjestäjien tappiot ovat arviolta 1,5 miljoonaa dollaria.

Mainos