Australiassa poliisi käytti etälamautinta taltuttaakseen muistisairaan vanhuksen, Kuvituskuva LEHTIKUVA / JUSSI NOUSIAINEN

Poliisi käytti etälamautinta 95-vuotiaaseen Australiassa

Australian Uudessa Etelä-Walesissä muistisairas kävelytukea käyttävä 95-vuotias päätyi kriittisessä tilassa sairaalaan poliisin käytettyä etälamautinta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Poliisi käytti etälamautinta 95-vuotiaaseen naiseen, joka kaatuessaan loukkasi päänsä joutuen kriittisessä tilassa sairaalaan Australian Uudessa Etelä-Walesissä. Aiheesta uutisoi Guardian-lehti.

Naisen kerrotaan lähestyneen poliisia hitaasti teräasetta pidellen. Nainen liikkui käyttäen kävelytukea. Uuden Etelä-Walesin poliisi vahvisti perjantaina, että murharyhmä tutkii tapausta ja että etälamautinta käyttänyt vanhempi konstaapeli, jolla oli 12 vuoden kokemus, on tarkasteltuna. Konstaapeli on tällä hetkellä siirretty pois töistä.

Keskiviikkona sattunut tilanne johti naisen kaatumiseen, jonka seurauksena hän löi päänsä. Kaatuminen aiheutti henkeä uhkaavia vammoja ja hänet toimitettiin kriittisessä tilassa sairaalaan. Poliisi käsittelee tapausta kriittisenä tapahtumana, joka pitää sisällään vammantuottamuksen, joka johtaa kuolemaan tai välittömään kuolemaan. Etälamauttimen käyttöä perusteltiin sillä, että 95-vuotiaalla oli kädessään pihviveitsi. Poliisin mukaan dementiaa sairastava nainen poistui hoivakodissa huoneestaan aikaisin ja löysi keittiöstä pihviveitsen. Nainen oli yksin pienessä tutkimushuoneessa poliisin saapuessa. Poliisi yritti neuvotella naisen kanssa, mutta tuloksetta.

– Yksikään poliisi tai upseeri ei ole lain yläpuolella ja kaikkia toimiamme tarkastellaan rikosoikeudellisesta sekä eri osastojen näkökulmasta, kertoo Uuden Etelä-Walesin apulaispoliisikomentaja Peter Cotter.

Kansalaisvapauksia tukevat ryhmät ovat vaatineet ulkopuolista tahoa suorittamaan tapauksen tutkinnan Uuden Eteläisen-Walesin poliisin sijaan.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)