Pökkelöitä tulossa metsään sähkölinjojen viereen

Sähkökatkoksia aiheuttavista riskipuista ryhdytään tekemään sähkölinjojen reunoille tekopökkelöitä metsänomistajan suostumuksella.

Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ja Svenska lantbruksproducenternas centralförbund SLC ryhtyvät yhdessä Energiateollisuus ry:n kanssa tuottamaan lahopuuta ja kolopuita sähkölinjojen reunoille.

Suomen metsissä on MTK:n mukaan noin 70 000 kilometriä ilmajohtoja. Erityisesti lehtipuut ja riukuuntuneiden mäntyjen katkeaminen ja taipuminen sähköjohtojen päälle aiheuttavat ongelmia.

Hanke lisää MTK:n mukaan metsien monimuotoisuutta, parantaa sähkönjakelun luotettavuutta sekä tuo kustannussäästöjä. Sähkökatkoksia aiheuttavista riskipuista tehdään tekopökkelöitä metsänomistajan suostumuksella.

MTK:n metsävaltuuskunnan puheenjohtaja Mikko Tiirolan mukaan monimuotoisuudesta huolehtiminen on edellytys metsien kestävälle ja kasvavalle käytölle.

– Yksittäisillä haavoilla, raidoilla ja koivuilla voi olla suuri merkitys hömötiaiselle. Metsätalouden kannattavuutta niiden pökkelöiminen ei vaaranna, Tiirola toteaa MTK:n tiedotteessa.

Toimintamallia testataan pilottihankkeessa yhdessä verkkoyhtiöiden kanssa.

Mainos