Pohjoismaiden väestö suhtautuu hyvin myönteisesti pohjoismaiseen yhteistyöhön. Yli 90 prosenttia pitää pohjoismaista yhteistyötä joko tärkeänä tai erittäin tärkeänä, selviää Pohjoismaiden neuvoston ja Pohjoismaiden ministerineuvoston teettämästä tutkimuksesta.
Erittäin tärkeänä yhteistyötä pitävien osuus on 60 prosenttia. Vain prosentti väestöstä on sitä mieltä, että pohjoismainen yhteistyö ei ole lainkaan tärkeää.
– Pohjoismaiden tunnusomaisina arvoina taas pidetään demokratiaa, läpinäkyvyyttä ja ihmisarvoa, tiedotteessa todetaan.
Yhteistyön merkitys kasvanut
Tutkimus osoittaa, että pohjoismaalaisten näkemys Pohjoismaiden tärkeimmistä yhteistyöalueista on muuttunut kuluneen vuosikymmenen aikana.
Vuoden 2008 selvityksessä vastaajat pitivät tärkeimpänä ”monikansallisen rikollisuuden torjumista”, jolle annetaan nyt huomattavasti vähemmän painoarvoa.
Sen sijaan merkitystään on kasvattanut turvallisuus- ja puolustuspolitiikka, jonka pohjoismaalaiset arvioivat nyt maidemme tärkeimmäksi yhteistyöalueeksi. Nuorille tärkein yhteistyöalue on koulutus.
Tutkimuksen tulos antaa viitteitä siitä, että Pohjoismaiden asukkaat näkevät Pohjolan entistä enemmän osana maailmaa ja tekevät arvionsa sen pohjalta.
Esimerkiksi kaksi kolmasosaa katsoo, että yhteistyö on aiempaa tärkeämpää viime vuosien kansainvälisen kehityksen vuoksi. Vastaajista 43 prosenttia pitää yhtenä pohjoismaisen yhteistyön suurimmista hyödyistä sitä, että yhteistyö vahvistaa Pohjolan kansainvälistä ääntä.
Yhteistyön tiivistämistä kannattaa puolestaan 68 prosenttia vastaajista. Vuonna 2006 tehdyssä vastaavassa tutkimuksessa tiivistämistä kannatti 62 prosenttia vastaajista, joten kyseessä näyttää olevan nouseva trendi.
Merkittävä osa Pohjoismaiden väestöstä pitää yhteistyön suurimpana yleisenä ja henkilökohtaisena hyötynä sitä, että se mahdollistaa työskentelyn, opiskelun tai asumisen kaikkialla Pohjolassa.
Ikäryhmän 16–30 vastaajat taas pitävät itselleen tärkeimpänä yhteistyöalueena sitä, että pohjoismaalaisilla on mahdollisuus opiskella ja saada tutkinnolleen hyväksyntä koko Pohjolassa.
Yhteistyön perusta
Pohjoismaiden menestyksekkään yhteistyön perustaa on mielekästä pohtia niin pohjoismaisittain kuin kansainvälisesti. Vastaajista 34 prosenttia pitää tärkeimpänä yhteisiä arvoja, kun taas 32 prosentille tärkeintä on yhteiskuntajärjestelmien samankaltaisuus.
Yleisimpinä pohjoismaisina arvoina pidetään ilmaisunvapautta (42 prosenttia), kaikkien ihmisten yhtäläisiä oikeuksia ja yhdenvertaisuutta (36 prosenttia) sekä avointen ja demokraattisten prosessien tärkeyttä (30 prosenttia).
Kaiken kaikkiaan tutkimus osoittaa, että pohjoismaista yhteistyötä arvostavat kaikenikäiset pohjoismaalaiset. Vanhemmat ikäluokat suhtautuvat yhteistyöhön kuitenkin vielä myönteisemmin kuin 16–30-vuotiaat vastaajat.
Yhteistyönäkemyksissä on myös pienehkö sukupuoliero: naiset pitivät kehittynyttä pohjoismaista yhteistyötä erittäin tärkeänä jonkin verran useammin kuin miehet.
Tämän vuoden elo–syyskuun vaihteessa tehtyyn tutkimukseen haastateltiin reilut 3 000 henkeä Suomesta, Ruotsista, Norjasta, Tanskasta, Islannista, Ahvenanmaalta, Färsaarilta ja Grönlannista.