Pohjois-Pohjanmaa panostaa biotalouteen – tuhansia työpaikkoja luvassa

Pohjois-Pohjanmaalla aletaan toteuttaa biotalouden kehittämisstrategiaa, jolla yritetään luoda 4 000 työpaikkaa vuoteen 2030 mennessä.

Biotalous on arvioitu keskeiseksi kasvualaksi Pohjois-Pohjanmaan maakuntasuunnitelmassa ja – ohjelmassa.

– Pohjois-Pohjanmaalla on runsaasti uusiutuvia luonnonvaroja, täällä on siihen liittyvää osaamista ja myös pitkä kokemus näiden luonnonvarojen hyödyntämisestä, kertoo maakuntahallituksen puheenjohtaja Samuli Pohjamo Pohjois-Pohjanmaan liiton tiedotteessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Uusiutuvien luonnonvarojen jalostusketjujen vuotuinen liikevaihto on Pohjois-Pohjanmaan liiton mukaan 3,5 miljardia euroa, ja ketjut työllistävät 13 000 henkilöä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Biotalouden kehittämisstrategian tavoitteena on luoda vuoteen 2030 mennessä kahden miljardin euron kasvu alan liikevaihtoon ja 4 000 työpaikkaa.

Strategia on laadittu Pohjois-Pohjanmaan liiton Pohjoinen bio -hankkeen ja Oulun yliopiston Alueellisen biotalous-toiminnan tilan ja kehityspotentiaalin kartoitus -hankkeen yhteistyönä.

Kehitysteemoja ovat muun muassa biojalostamot, puunjalostus, bioenergiatuotteet, elintarvikejalostus, teollinen marjanviljely, biotalouden innovaatiot, turpeen jalostus ja materiaalien kierrätys.

Mainos