Pohjois-Korean rikkaat shoppailevat salaperäisen Toimisto 39:n pyörittämissä kaupoissa

Eliitti voi ostaa Pjongjangissa sijaitsevista tavarataloista useita YK:n pakotteiden piirissä olevia tuotteita.

Pohjois-Korean hallinto näkee paljon vaivaa hankkiakseen kiellettyjä luksustuotteita pääkaupunki Pjongjangiin, kertoo CNN.

– He saavat paljon dollareita ja käteistä luksustuotteita myyvistä tavarataloista ja allokoivat rahat eteenpäin muun muassa ydin- ja ohjusohjelmien kehittämiseen, kertoo pohjoiskorealainen loikkari Kim Kwang-jin, joka oli aikaisemmin mukana laittomassa maahantuonnissa.

Hän seuraa Pohjois-Korean tapahtumia Etelä-Korean hallitusta lähellä olevasta ajatushautomosta.

– Luksustuotteiden myynti auttaa heitä rakentamaan lisää ohjuksia ja ydinmateriaalia.

YK pyrkii rajoittamaan hyödykkeiden ja tavaroiden vientiä Pohjois-Koreaan. Ohjusteknologian ja sotilaskaluston sekä luksustuotteiden vienti on kielletty osana pakotteita. YK asetti Pohjois-Korealle pakotteita maan ydinohjelman takia.

Tästä huolimatta Pohjois-Koreaan erikoistunut NK Pro -ryhmän vuoden mittaisesta tutkimuksesta selviää, kuinka eliitti voi ostaa Pjongjangissa sijaitsevista tavarataloista useita YK:n pakotteiden piirissä olevia tuotteita.

Poimintoja videosisällöistämme

Tarjolla on muun muassa kelloja, viskejä, jalokiviä ja hajuvesiä.

Kim Kwang-jinin mukaan salaperäinen Toimisto 39 pyörittää luksuskauppoja. Työväenpuolueen päämajan läheisyyteen sijoitettu Toimisto 39 rahoittaa Pohjois-Korean johtaja Kim Jong-unia ja hänen lähipiiriään.

– Toimisto 39 hallitsee tavarataloja, parhaita hotelleja ja palvelualaa. Myös turistien tuoma raha ohjataan suoraan heille.

Kim Kwang-jin kertoo Toimisto 39:n kasvaneen merkittävästi viime vuosina ja sen liikevaihdon olevan satoja miljoonia dollareita vuodessa pakotteista huolimatta. Sen alaisuudessa kerrotaan olevan kulissiyhtiöitä ja rahoituslaitoksia.

Toimisto 39 perustettiin 1970-luvulla, kun Kim Jong-unin isoisä Kim Il-sung johti Pohjois-Koreaa.

– Se on perheyritys. Se ei kuulu hallitukseen eikä valtion kontrolliin, Kim Kwang-jin selittää.

Mainos