Pohjois-Korean ulkoministeriö ryöpyttää Aasian kierroksella olevaa Yhdysvaltojen presidentti Donald Trumpia tuoreessa lausunnossaan.
– Hänen matkansa meitä ympäröiville alueille on sotahullun vierailu, jolla haetaan yhteenottoa, jotta päästäisiin eroon Pohjois-Korean itsepuolustusta varten olevasta ydinasepelotteesta, ulkoministeriö toteaa valtiollisen tietotoimisto KCNA:n julkaisemassa lausunnossa.
Se löytyy kokonaisuudessaan tästä KCNA Watchin sivuilta.
Pohjoiskorealaisten mukaan presidentti Trumpin Aasian matkan tavoitteena on ”rikastuttaa Yhdysvaltojen puolustusteollisuuden monopoleja lypsämällä sen alistettujen ’liittolaisten’ rahasäkkejä”.
– Trump paljasti vierailunsa aikana todellisen karvansa maailmanrauhan ja vakauden tuhoajana ja rukoili ydinsotaa Korean niemimaalla.
Pohjois-Korean ulkoministeriö syyttää Trumpia maan uhkailusta ja demonisoinnista. Yhdysvaltojen presidentin puheita kuvataan ”mielipuolisiksi”. Pohjoiskorealaisten mukaan ydinaseiden hankkiminen on sen ”oikeutettu ja väistämätön” teko maan puolustamiseksi.
– Trumpin kaltaisen höperön varomattomat huomiot eivät tule koskaan pelottamaan meitä tai estämään etenemistämme, ministeriö toteaa.
Sen mukaan Yhdysvaltojen presidentin puheet ovat pikemminkin vahvistaneet pohjoiskorealaisten uskoa siihen, että ydinaseiden kehittäminen ja niiden määrän kasvattaminen on ollut oikea valinta.
– Se innostaa meitä kiihdyttämään entisestään pyrkimyksiämme valtiollisten ydinasejoukkojen kehittämisen suuren päämäärän saavuttamiseksi.