Pitkäaikaistyöttömyys kasvoi 8,5 prosenttia

Lokakuun työttömyysaste laski vuodentakaisesta 8,1 prosenttiin, mutta yli vuoden työttöminä olleiden työnhakijoiden määrä te-toimistoissa kasvoi 8,5 prosenttia.

Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan työttömiä oli lokakuussa 217 000, mikä oli 18 000 vähemmän kuin vuosi sitten.

Työttömyysaste oli 8,1 prosenttia, kun se edellisvuoden lokakuussa oli 8,7 prosenttia. Työttömyysasteen trendi oli 8,6 prosenttia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Työllisiä oli lähes saman verran kuin edellisvuoden lokakuussa, mutta työvoiman ulkopuolella olevia oli 22 000 enemmän kuin vuotta aiemmin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Nuorten 15–24-vuotiaiden työttömyysaste, eli työttömien osuus työvoimasta, oli lokakuussa 17,1 prosenttia, mikä oli 0,7 prosenttiyksikköä vähemmän kuin vuotta aiemmin. Nuorten työttömyysasteen trendi oli 20 prosenttia.

Työ- ja elinkeinotoimistoissa oli lokakuun 2016 lopussa kaikkiaan 329 000 työnvälityksen säädösten mukaisesti työttömäksi työnhakijaksi tilastoitua. Työttömien työnhakijoiden määrä oli 9 000 pienempi kuin edellisen vuoden lokakuussa.

Yli vuoden työttöminä olleiden työnhakijoiden määrä kasvoi vuodentakaisesta 8,5 prosenttia 123 000:een.

Mainos