Pitkäaikaistyöttömiä yhä yli 100000

Työttömien työnhakijoiden määrä laski vuodessa 61800 henkilöllä.
Pitkäaikaistyöttömiä eli yhtäjaksoisesti vähintään vuoden työttömänä työnhakijana olleita oli marraskuussa 106 200. LEHTIKUVA/JUSSI NUKARI
Pitkäaikaistyöttömiä eli yhtäjaksoisesti vähintään vuoden työttömänä työnhakijana olleita oli marraskuussa 106 200. LEHTIKUVA/JUSSI NUKARI

Työ- ja elinkeinoministeriön mukaan työ- ja elinkeinotoimistoissa ja kuntakokeiluissa oli marraskuun lopussa yhteensä 252[nbsp]700 työtöntä työnhakijaa. Se on 61[nbsp]800 vähemmän kuin vuotta aikaisemmin, mutta 24[nbsp]100 enemmän kuin kaksi vuotta sitten marraskuussa. Työttömien työnhakijoiden määrä väheni edellisestä kuusta 6[nbsp]300:lla.

Työttömistä työnhakijoista kuntakokeilujen asiakkaina oli 134[nbsp]900 henkilöä. Työttömien työnhakijoiden lukumäärä sisältää myös kokoaikaisesti lomautetut.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Koko maassa oli lomautettuna marraskuun lopussa 27[nbsp]800 henkilöä, mikä on 48[nbsp]600 vähemmän kuin edellisenä vuonna vastaavaan aikaan. Kokoaikaisesti lomautettuja oli yhteensä 18[nbsp]600 henkilöä, mikä on 39[nbsp]300 vähemmän kuin edellisen vuoden marraskuussa. Lokakuusta kokoaikaisesti lomautettujen määrä väheni 1[nbsp]100:lla.

Pitkäaikaistyöttömiä eli yhtäjaksoisesti vähintään vuoden työttömänä työnhakijana olleita oli marraskuussa 106[nbsp]200, mikä on 20[nbsp]900 enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Yli 50-vuotiaita työttömiä työnhakijoita oli 99[nbsp]800 eli 16[nbsp]100 vähemmän kuin edellisenä vuonna samaan aikaan.

Nuoria, alle 25-vuotiaita työttömiä työnhakijoita oli 9[nbsp]500 vähemmän kuin edellisen vuoden marraskuussa eli yhteensä 26[nbsp]500. Nuorten työttömyyksistä 61,1 prosenttia päättyi tammi-marraskuussa ennen kolmen kuukauden työttömyyttä, mikä on 3,0 prosenttiyksikköä vähemmän kuin vuotta aikaisemmin.

Uusien avoimien työpaikkojen määrä lisääntyi

Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin marraskuun aikana 93[nbsp]100 eli 43[nbsp]700 enemmän kuin edellisen vuoden marraskuussa.

Kaikkiaan marraskuussa oli avoinna 168[nbsp]100 työpaikkaa, mikä on 76[nbsp]800 enemmän kuin vuosi sitten.

Aktivointiasteeseen laskettavissa palveluissa oli marraskuun lopussa 115[nbsp]000 henkilöä, mikä on 5[nbsp]200 vähemmän kuin vuotta aikaisemmin. Näitä palveluita ovat esimerkiksi palkkatuki, työvoimakoulutus, työkokeilu ja omaehtoinen opiskelu.

Mainos